Crosslinking je poseg, čigav cilj je povečati stopnjo mreženja ali povezovanja kolagena v roženico, da bi se v roženici ponovno vzpostavila zadovoljiva stabilnost in se na ta način upočasnilo napredovanje keratokonusa. Poudarek je na besedi upočasniti, ker se postopek v svetu uporablja okoli 20 let, tako, da še vedno ne obstaja časovni odmik, da bi lahko trdili, da crosslinking zagotovo ustavi keratokonus. Glede na dosedanje izkušnje pri 5 pacientih, ki so imeli poseg, eden je prišel do presaditve roženice.
Osebe, ki se jim priporoča crosslinking so pacienti s keratokonusom, čigava debelina roženice ni manjša kot 390 mikronov, pacienti, čigava roženica je bistra in brez brazgotin, vrednosti strmega meridijana roženice so maksimalno 58 dioptrij, vidna ostrina z očali pa je lahko 0,9 ali nižja. Pacienti z drugimi bolezni roženice in nosečnice, niso kandidati za crosslinking.
Poseg crosslinking traja okoli 2 uri. Opravi se s pomočjo anestetika v obliki kapljic za oči in je neboleč. S špatulo se odstrani površni sloj roženice oziroma njen epitelij. Potem se roženica obdeluje z visokimi dozami vitamina B2 v obliki goste tekočine, ki se imenuje Riboflavin in traja od 20 do 30 minut. Vloga riboflavina je večnamenska. Najprej okrepi roženico, vendar je prav tako pomembno, da zaščiti globlje segmente očesa pred UV žarki, s katerimi se oko obdeluje pozneje. Na koncu se roženica obdeluje z UV svetlobo skozi naslednje pol ure in odmorom vsakih pet minut. Svetilka se samodejno izklopi in v odmoru, ki traja dve minuti, se spet kapa Riboflavin, ki z UV žarki ima nalogo, okrepiti roženico. Po končanem posegu se na roženico aplicira mehka kontaktna leča, ki v očesu ostane 4 do 7 dni. Pacient dobi lokalno terapijo v obliki kortikosteroidnih kapljic, ki jih uporablja dva meseca. Dan po posegu pacient lahko ima občutek hude bolečine, na kaj je opozorjen.
Komentarji
Objavite komentar